Monday, December 22, 2014
Minimize

 

International Federation of Fly Fishers Awards

Each year at the International Fly Fishing Fair, awards are given to various individuals and groups who exemplify the mission and values of the IFFF. We take these awards seriously, following clearly defined procedures and criteria. If you would like to nominate someone based on their contributions to our sport, please complete the Award Nominations Form.  Deadline for nominations is April 1 of each year.

The Casting Board of Governors also present awards each year.  More information may be obtained by visiting the Casting Awards page of this website.  Click here to access the Casting Awards information.

Click the links below to access information and form needed to nominate an individual or business.  Questions may directed to Herb Kettler, FFF Awards Chairman. 

           
IFFF Award Procedures 
     IFFF Awards Criteria 
  IFFF Award Nomination Form
           
 

Previous IFFF Award Recipients

 

 

The Order of the Lapis Lazuli Award- The ultimate award of the Federation.  Thus, the consideration for individual achievement is extremely strict.  Services and contribution to the Federation must be prominent and extraordinary, and above all, they must be long term (at least 8 years).  They must be significanly above the criteria that would merit consideration for any other award.highest level of recognition bestowed on an individual who has demonstrated.  
1970  Ed Strickland   1971  Gene Andregg
1974 Lee Wulff   1975 Arnold Gingrich
1978 Jim Eriser   1979 Enos Bradner
1981  J. Stanley Lloyd   1984 Gardner Grant
1986  Lefty Kreh   1987 Bob Cuningham
1989  Gordy Young   1990 Bill Nelson
1992  Marty Seldon   1993 Keith Groty
1996 J.D. Skip Hosfield   1997 Joan Wulff
1997  Fred Stevenson   1998 Darwin Atkin
1999 Ralph Moon   2000  Charles Nelson
2004 L.D. "Buck" Goodrich   2006  Mel Kreiger
2006  Greg Pitts   2007 Jim Schramm
2008 Bob Jacklin   2011  Tom Jindra
2012 Ron Cordes    2014 Herb Kettler
Minimize
Federator of the Year Award- An award presented to that individual or director who has demonstrated unusual devotion to the FFF, and through outstanding contributions has benefited the Federation as a National or international organization.  
1966 Ed Strickland   1966 Herman Kessler
1968  Philip Blazovic   1969 Gene Anderegg
1970  Dr. James Gilford   1971 Will Godfrey
1972 Phile Chase
Ray Fisher
  1973 Paul Collier
1974  James Eriser   1975  Stanley Lloyd
1976 Charles Nelson   1977 Steve Raymond
1978 Gardner Grant   1979 Errol Champion
1980 Karl Glander   1981 Marty Seldon
1982 Bob Cuningham   1983 Danny Beatty
1984 Bud Lily
Brian Anderson
  1985  Virgina Buszek-Perry
1986 Barbara Rohrer
Keith Groty
  1987 Jean Young
J.D. "Skip" Hosfield
1988 Joan Wulff
Starr Thurston
  1989 Pat Moon
Al Wilkey
1990 Mary Black
Allen Rohrer
  1991 Jean Black
Jim Schramm
1992 Linda "Sam" Thomas
Bas Verschoor
  1993 Judy Lehmberg
Fred Stevenson
1994 Sally Ann Brown
Al Beatty
  1995 Maggie Merriman
Terry Lyons
1996  Joan Whitlock
Darwin Atkin
  1997 Lovell Lawrence (Larry) Hampy
1998 Dorothy Schramm
Greg Pitts
  1999 Rhea Topping
Tom Jindra
2000 Tracie Maler   2001 Gretchen Beatty
Keith Burkhart
2002 Steven Jensen   2003 Ruth Zinck
Ken Jennings
2004 Carol Staples
Bob Jacklin
  2005 Pat Smith
Ron Cordes
2006 Carol Oglesby
Roger Maler
  2007 Judy Boston
Pete Greenan
2008 Herb Kettler   2009 Rick Williams
2010 Phil Greenlee   2011 Carl Johnson
2012 Bud Frasca   2013 Carl Zarelli
2014 Sherry Steele   2014 Russell Husted

 

McKenzie CupA rotating award, given annually to that IFFF Club which has made an outstanding contribution on behalf of the IFFF.

1967

United Fly Tyers of Boston – MA

 

1968

Pend Oreille Fly Fishing Club – ID

1969

The Steamboaters – OR

 

1970

Indianapolis Fly Casters – IN

1971

Washington Fly Fishing Club – WA

 

1972

Theodore Gordon Flyfishers – NY

1973

Green Country Fly Fishers – OK

 

1974

Connecticut Fly Fisherman’s Assoc – CT

1975

Boise Valley Fly Fisherman – ID

 

1976

Pasadena Casting Club – CA

1977

Diablo Valley Fly Fisherman – CA

 

1978

Inland Empire Fly Fishing Club – WA

1979

Fontinalis Fly Fisherman – NY

 

1980

Rogue Flyfishers – OR

1981

Red Cedar Fly Fishers – MI

 

1982

Flycasters of San Jose – CA

1983

Kaweah Flyfishers – CA

 

1984

Clark-Skamania Fly Fishers – WA

1985

West Slope Chapter TU – Montana

 

1986

Pasadena Casting Club – CA

1987

Upper Snake River Chapter TU – ID

 

1995

Aquabonita Fly Fishers – CA

1996

Mid-South Fly Fishers – TN

 

1997

Central Oregon Flyfishers – OR

1998

Greater Flint Muddler Minnows – MI

2000

North Idaho Fly Casters – ID

2000

Flint Hills Fly Fishing Club – MI

2001

Flygirls – MI

2002

Southern Oregon Fly Fishers – OR

2004

St. Joseph River Valley Fly Fishers – IN

2005

Ozark Fly Fishers – MO

 

2005

North Coast Fly Fishers – OH

2006

Michigan Fly Fishing Club – MI

 

2007

Evergreen Fly Fishing Club – WA

2007

West Michigan Hacklers – MI

 

2008

Puget Sound Flyfishers – WA

2009

Magic City Fly Fishers – MT

 

2011

Olympic Peninsula Fly Fishers - WA

2012

Acadiana Flyrodders of Lafayette - LA

 

2012

Shasta Trinity Fly Fishers - CA

2013  Grand River Fly Tyers - MI   2014  Fort Worth Fly Fishers - TX
Southern Sierra Fly Fishers - CA
Minimize

Buz Buszek Memorial AwardAn award presented to the person who has made significant contributions to the arts of fly tying.

1970

Jacqueline Knight

 

1971

A. I. Anderson

1972 Dave Whitlock   1973 George Grant

1974

Ken Bay

 

1975

E.H. "Polly" Rosborough

1976

John Schollenberger

 

1977

Andrew Puyans

1978 George Harvey

 

1979

Everett Drake

1980

Boyd Aigner

 

1981

Doug Prince

1982

Darwin Atkin

 

1983

Art Flick

1984

Frank Johnson

 

1985

Bill Blackstone

1986

Billy Munn

 

1987

Dick Nelson

1988

Bing Lempke

 

1990

Kent Bulfinch

1991

Wayne Luallen

 

1992

Stanley Walters

1993 Chuck Echer   1994 Royce Dam
1996 Ned Long   1997 Judy Lehmberg
1998 Jeff "Bear" Andrews   1999 Al Beatty
2000  Bob Jacklin   2001 Bruce Staples
2002 Helen Shaw Kessler   2003 Bill Heckel
2004 Chris Helm   2005 Reginald Denny
2006 Gary Borger   2007 John Van DerHoof
2008 Henry Hoffman   2009 John Newbury
2010 Scott Sanchez   2011 Tony Spezio
2012  Steven Fernandez   2013 Walt Holman
2014 Oscar Feliu      
Minimize

IFFF Conservation Award – An award presented to a person, group or organization which has made extraordinary contributions to the conservation of our fisheries resources in the past year.

1978

Dave Whitlock

 

1979

Paul McCloskey
Bob Cunningham
1979  Bob Cunningham   1980 Cecil Andrus
1982  Art Lohman Roy Haile, Bob Cunningham, “The Mad Men”    1983  Ron Marcoux
Ron Jones 
1984  George Reiger
Edwin Pister
  1985  Robert H. Boyle
Jim & Ann Edmondson
1986  Phil Able   1987  Fly Fisherman Magazine
1988  Donn Furman
Henry’s Fork Foundation
Michigan Natural Resource Commission 
  1989  Dr. Charles M. Loveless
Robert Baiocchi

1994

Bill Jennings, Wyoming Flycasters

 

1996

John Crocker

1995 

Robert W. Nicholson

 

1997

Nick DiCroce, Henry’s Fork Foundation

 

 

 

1999

Richard Izmirian, John Sager

 

 

2000

Dan Iwata, John Varley

 

2001

Jim Schramm

 

2002

Vernon Young

 

2003

Richard Brown, Frank Moore, United Anglers of Casa Grande High School

1985

 

2004

Ed Ferrogairo, Doug Hutzell

1986

Phil Able

 

2005

Verne Lehmberg

 

2006

Wolf River Conservancy
Mitch Keiler

1988

 

2007

Mark Rockwell, Cindy Charles

1989

 

2008

Rusty Gates, Evergreen Fly Fishing Club

1990

The Steamboaters, Peter Silberhorn, Fred Houwink, Stanford Miller

 

2009

Stripers Forever

1991

Franklin Moquette, Don Stehsel, Nature Conservancy, Spencer Turner

 

2009

Jayne Ferrante

1992

R. Brett Matzke, Montana Land Reliance

 

2010

Bill Redman

1993

Michigain Hydro Re-Licensing Coalition, Pete Soverel, Lars Ake-Olsson

 

2011

Yvon Chouinard

 2012 Robert Tabbert   2013 Phil Hulbert
2014 Univ. of Southern Mississippi/Gulf Coast  

 

IFFF Environmental Conservation Scholarship A scholarship given occasionally to individuals enrolled in graduate school pursuing an advanced degree (MSc, PhD, LLD, JD) that will have  application to solving environmental issues relating to water quality and/or protection of native fish species and their aquatic habitats. presented to an individual honoring them for a lifetime of fisheries conservation effort and work.

2011

Lee Van Put

 

 

 

 

Leopold Award – An award presented to an individual honoring them for a lifetime of fisheries conservation effort and work.

2001

Dave Rosgen

 

2007

Karl Wickstrom

2002

Ted Williams

 

2008

Rick Williams

2003

Jim Lichatowich

 

2009

David Philipp

2004

Robert J. Benhke

 

2010

Robert Hunter

2005

Peter Bisson

 

2011

Jack Stanford

2006

Rip Cunningham

 

2012 

Robert Greswell
 2013 Bill Bakke   2014 Christopher Camuto
 

Stanley Lloyd Conservation Award – A financial grant awarded to an FFF Club working on a current or future project related to fisher conservation enhancement and preservation.

1992

Sierra Pacific Fisheries

 

1999

Northern Arizona Flycasters

1993

Missouri River Flyfishers

 

2000

Mid-South Fly Fishers

1994

Anglers of the Ausable

 

2001

Stonefly Society

1995

Mid-South Fly Fishers

 

2002

Cintral OR Fly Fishers, Theodore Gordon Fly Fishers

1996

Upper Snake River Cutthroats

 

2003

Lakeshore Chapter of Trout Unlimited

1998

Idle Hour Fly Fishers

 

2006

Creekside Anglers Club

 2013 Dave & Emily Whitlock
Southern Council of the IFFF
  2014 Austin Fly Fishers
 

Dr. James Henshall Warmwater Fisheries Award – An award presented to an individual contributing to warmwater fly fishing and fisheries in memory of Dr. James A. Henshall, 19th century author and early advocate for bass as a gamefish.

1985

Phil Chapman

 

1995

Jack Ellis

1986

Tom Nixon

 

1996

Robert W. Hayner

1987

Dave Whitlock

 

1998

Friends of the White River

1989

Lefty Kreh

 

1999

Tom Farmer, Dennis Galyardt

1990

Larry Dahlberg

 

2000

Charles Waterman, Fred Stevenson

1991

Smallmouth Bass Alliance

 

2004

Danon Moxley

1992

Bob Clouser

 

2007

Dr. Guy Harrison

1993

Tim Holschlag

 

 

 

 

Robert J. Marriott Scholarship Award – A cash grant given annually to a deserving student in undergraduate or graduate biology or similar field who is specializing in fishery management, cold or warm waters, fresh water or salt.

2006

Kiza Gates

 

2010

Audrey Djunaedi

2007

James Boyd

 

2011

Audrey Djunaedi

2008

Schuyler Dunphy

 

2013

Connor Murphy

 

Membership Awards– The Membership Awards are to recognize those individuals, clubs and councils that have grown membership significantly in a on2-year period.  There are three distinct awards in this category as follows:

Membership Award of Merit - To that individual, club or organization whose IFFF enrollment has increased in excess of 25% and achieved the largest nationwide increase.  The award is to be given for the largest increase.  Multiple individuals can be recognized as a group.

Membership Silver Award of Merit - To that Council whose enrollment has increased more than 25% and represents the greatest increase in the time period.

Membership Gold Award of Merit - To that club who commits to 100% membership and, whose increase is in excees of 25% of their current level.  The award is to be given to the greatest increase.

2005

Mangrove Coast Fly Fishers Gold Award of Merit
2013  Southwest Council Silver Award of Merit
2014 Texas Council Silver Award of Merit
 

Memorial Life Awards -The Memorial Life Membership Award program provides an IFFF life membership in the name of an individual who has contributed significantly to fly fishing. Four funds have been established to support these life membership memorials.

 

Don Harger Memorial Award

1978

Mrs. Roderick Haig-Brown

 

1993

Robert Redford, Patrick Markey

1979

Lefty Kreh

 

1994

Charles L. Cole

1980

Ted Trueblood

 

1996

Terry & Roxanne Wilson

1981

Bob Cunningham

 

1999

Kent Bulfinch

1982

Dave Whitlock

 

2000

Joe Humphreys

1983

Leon Chandler

 

2001

Doug Hutzell

1985

Dave Engerbretson

 

2003

Bob Signorello

1986

Janet Downey

 

2004

Don Heyden

1987

Ralph Moon

 

2005

Rob Schnabel

1988

Grace Brooks

 

2006

Allen Crise, Dan Berry

1989

Steve Jensen

 

2007

Henry Hoffman, Ed Rice

1990

John Fabian

 

2008

Tony Spezio, Gordy Hill

1991

Valentine Atkinson

 

2009

Rod McGarry

1992

Mike & Shirley Kossow

 

2010

Carl Johnson

 2012 Robert Tabbert   2013 John Van Dalen
2014  Pat Oglesby  

 

Arnold Gingrich Literary Award

1978

Ernest S. Schweibert

 

1991

Gary LaFontaine

1979

George Grant

 

1992

George Hobson

1980

Charles Brooks

 

1993

Russell Chatham

1981

Mike Fong

 

1998

Jim Schollmeyer

1982

Barbara Rohrer

 

1999

Phil Shook

1983

Eric Leiser

 

2000

Rick Hafele

1984

Charles Fox

 

2003

John Shewey

1985

Dennis Bitton, Bobbie Wolverton

 

2004

Judy Boston

1986

Nick Lyons, Steve Raymond

 

2005

Art of Angling Journal

1988

Jim Casada

 

2007

Scott Sanchez

1989

Chuck & Sharon Tryon

 

2008

Jack Gartside

1990

Dan Blanton

 

2010

Les Johnson

 2013 Dorothy Schramm   2014 Ralph Morgan Parker
 

Lew Jewett Memorial Award

1979

Gary Borger

 

1997

Harold “Butch” Mayer

1980

Allan Rohrer

 

1998

Paul Bowen

1981

Lou Rossi

 

1999

Buck Goodrich

1982

Maggie Merriman, Bill Heckel

 

2000

Bill Halls

1983

Tony Wendtland

 

2001

Lowell Finney

1984

Bing Lempke, Bob Brunsell

 

2002

Bob Sousa, Jim Green

1985

Dave Hughes

 

2003

Rhea Topping

1986

Lou Bischof

 

2004

Bruce Richards, Bill Bakke

1987

Ken Heimbecker

 

2005

Al Buhr, Terry Greiner

1988

Bob Trowbridge

 

2006

Joe Valencic, John Colburn

1989

Paul McKenzie, Dorothy Bergman

 

2007

Mac Caradine, W. W. “Bill” Lewis

1991

Sally Ann Brown

 

2008

Bill Redman, Phil & Doreen Romans, John Newbury

1993

Pat Moon

 

2009

Colleen Jenkins

1994

W. E. Barnett

 

2010

Bill Gammel, Earl Stanek

1995

Daniel Iwata

 

2011

Bob Krumm

 2012 Ann Miller   2013 Buddy Price
Ron Winn
Will Godfrey
2014 Ronald Ziarnowski  

 

Charles E. Brooks Memorial Award

1987

Darwin Atkin

 

1999

Fred Houwink

1988

Chuck Newmyer

 

2000

John Bailey

1989

Dennis Bitton

 

2001

Jim Abbs

1990

Dick Thies

 

2002

Dave Engerbretson

1991

Fred Stevenson

 

2003

John Daniel “Dan” Callaghan

1992

Larry Duckwall

 

2004

R. L. “Stew” Stewart

1993

Angus Black

 

2006

John Berry

1994

Lou Bischof

 

2007

Kelly Galloup

1995

Charlene Hanson

 

2008

Bob Lay

1997

Dick Nelson

 

2009

Arthur Mazzier

1998

Bruce Staples

 

2011

Al Brewster

2014 Marc Pinsel  
 

 

Lee Wulff Award – An award to recognize manufacturers or a retail business that demonstrates outstanding innovation in the fly fishing industry through their products and stewardship.

1990

Orvis Company, Scientific Anglers, Cortland Line Co., Fenwick

 

2001

Whiting Farms, Inc.

1991

Metz Hatchery

 

2002

Bob Marriotts Fly Fishing Store

1992

Sage Manufacturing

 

2003

Blue Ribbon Flies

1993

The Patagonia Company

 

2005

Wolf River Trading Company

1994

Henry Hoffman

 

2006

Wasatch Custom Angling Products

1995

Wapsi Fly Company

 

2007

Temple Fork Outfitters

1996

Fly Fisherman Magazine

 

2008

The Fly Show

1997

Loon Outdoors

 

2010

Mike Michalak

1998

Hareline Dubbin

 

2011

Jim Murphy – Hardy North America

2000

Abel Fly Reels

 

2011

LaMoyne Hyde – Hyde Drift Boats

 2012 Kern River Fly Shop   2014 Living Waters Fly Shop
Silver Creek Outfitters
 

Ambassador Award – An award presented to the fly fisher who meets certain high standards of sportsmanship, fishing skill and stream-side etiquette in taking and conserving game fish internationally.

1984

Cal Dunbar

 

1995

Hans Ruedi Hebisen

1985

Leon Chandler

 

1999

Mel Kreiger

1986

Jean Young

 

2000

Marty Seldon

1987

Dave Whitlock

 

2001

Jack Dennis

1988

Bas Verschoor

 

2005

Charles Jardine

1990

Darwin Atkin

 

2007

Phil Greenlee

1991

Berris D. Samples

 

2010

Dan McCrimmom

1992

Jack Gartside

 

2010

Denise Maxwell

1993

Curt Gowdy

 

 

 

 

Roderick Haig-Brown Award – An award presented to a fly fishing author whose work embodies the philosophy and spirit of Roderick Haig-Brown, particularly a respect for the ethics and traditions of fly fishing and an understanding of rivers, the inhabitants and their environments.

1991

Nick Lyons

 

1999

Art Lingren

1993

Steve Raymond

 

2000

Thomas McGuane

1994

John Geirach

 

2001

Gary LaFontaine

1996

Ted Leeson

 

2004

Mid-South Fly Fishers

1998

Seth Norman

 

2006

Paul Schullery

 2012 Darrel Martin   2013 James Prosek
2014 George Black  

 

Silver King Award – A saltwater award, named after the highly prized saltwater trophy, the Tarpon. It is presented to an individual who has made extraordinary contributions to the sport of saltwater angling.

1994

Lefty Kreh

 

2000

Phil Shook

1995

Dan Blanton

 

2004

Jeff Pierce

1996

Bruce Ferguson

 

2006

Don Larmouth

1998

Jon Cave

 

2011

Nick Curcione

1999

Lou Tabory

 

2013

Tom Logan

 

Dick Nelson Fly Tying Teaching Award – An award presented to an individual who excels in teaching the art of fly tying to tiers at all skill levels.

2000  Chuck Newmyer   2001 Michael Verduin
2002 Buck Goodrich   2003 Benson Kanemoto
2004  Grant Davis    2005 Cliff Adams

2006

Bob Trowbridge

 

2007

Andre Puyans
2008 Bob Lay

 

2009 Donal R. VanBuren
2011 Frank Johnson

 

2012 Jim Ferguson
2013 Bob Bates

 

2014 Bill Heugel
 
The Legends of Fly Fishing - "Legends of Fly Fly Fishing" was the theme for the Conclave 2003.  Leslie Dal Lago of Idaho Falls, Idaho is a fly fishing guide and professional film producer who created an outstanding video honoring fourteen of the fly fishing's legends.  The film debuted at the Legends Banquet.  The superstars in Leslie's video included the following people:
Fly Fishing Legends 
Jeff Andrews Darwin Atkin Al Beatty Bill Blackstone
Leon Chandler Jack Dennis Bruce Ferguson Kelly Galloup
Jim Green  Bill Heckel Henry Hoffman Joe Humphreys
Bob Jacklin Charles Jardine Mel Kreiger Mike Lawson
Judy Lehmberg Wayne Luallen Craig Matthews Maggie Merriman
Bill Munn Bill Nelson Marvin Nolte Andrew Puyans
Steve Rajeff Bruce Staples Joan Wulff

 

 

2008 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

Richard (Rick) Weisberg

 

SWC

Carole Katz

SOC

Sister Carol Ann Corley

 

ORC

Dwight Klemin

MAC

John Brognard

 

OHC

Jim Stone

GCC

Mark Delaney

 

NEC

Robert Ford

NCC

Dave Ford

 

WRMC

Bob Long, Buck Goodrich

WSC

Vern Jeremica

 

FLC

Gary Meyer

GLC

Wolf Schrey

 

SEC

Mike Arnold, Wanda Taylor

 

2009 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

Mark Steffen

 

ORC

Alan Canfield

SOC

Chuck Easterling

 

OHC

Jerry Polen

MAC

 

 

NEC

Paul Metzger

GCC

L. F. “Buzzy” Burns

 

WRMC

Bob Long

NCC

Derrell Bridgman

 

FLC

 

GLC

Inge Schrey

 

SEC

 

SWC

Bob Middo, Mickey Powell

 

WSC

Jerry McBride

 

2010 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

John Trammell

 

SWC

Ray Bianco, Aguabonita Flyfishers Club

SOC

Lawrence Murphy

 

ORC

Sherry Steele

MAC

 

 

OHC

Paul Blanch

NEC

Leslie Wrixon, Paul Metzer

 

WRMC

Buck & Faye Goodrich, Ben & Carollee Goodrich

GCC

Brooks Bouldin

 

FLC

 

NCC

Mark Rockwell

 

SEC

Mike Arnold

GLC

Mark Johnson

 

WSC

Larry Gibbs

 

2011 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

Jim Aubrey

 

OHC

 

FLC

 

 

ORC

Jim Ferguson

GLC

Colleen Jenkins

 

SEC

Karen Brand

GCC

Ned Lunt

 

SOC

Chet Smith

MAC

 

 

SWC

Stephen Piper

NCC

Dave Ford

 

WSC

Mike Clancy

NEC

Patricia “Sam” Decker

 

WRMC

Will Godrey

 
 

2012 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

Bruce Williams

 

ORC

Carol LaBranche
Kim DeVries

FLC

Tracie Maler

 

SEC

Mike Arnold

GLC

Mike Matuszewski

 

SOC Dennis Reed

GCC

Sidney Smith

 

SWC Carl Laski

MAC

 

 

UMWC Art Mazzier

NCC

Bobbie Armor
Vicki Fenner

 

WSC

Len Zickler

NEC

Glenn Erikson, Ph.D

 

WRMC

Dave Londeree
Duane Marler
Harley Reno
 OHC        

 

2013 Council Award of Excellence Recipients

CHC

Pete McCall

 

ORC

Sue Gabel
Butch Minich

ERMC

Bruce Brown

 

SEC

Johnny Chamness

FLC

Tom Logan

 

SOC Chris Jackson

GLC

Terry Greiner

 

SWC Chiaki Harami

GCC

Russell Husted

 

TXC Jerry Hamon
Bob Shirley

NCC

John Ryzanych

 

UMWC

Lyth Hartz

NEC

Patrick Grenier

 

WSC

Pat Herdt
OHC David Meadows
WRMC Dave Londeree

 

2014 Council Award of Excellence Recipients

ERMC

Ron Robinson

 

FLC

Ron Winn
Jack Neely

GLC

John Bebow

 

GCC

Marc Pinsel
Leon Cuccia

NEC

Frank Flowers

 

NCC Gene Kaczmarek

ORC

Marv Clemons

 

SOC Michael Kyle

SWC

Gary Applebee

 

TXC Jack Janco

WAC

David P Williams
Vicki Hoaglund

 

WRMC

Lee & Nancy Davison

 

CBOG – Casting Board of Governors Awards 
 

Lifetime Achievement in Fly Casting Instruction Award - An award given by the Board of Governors of the IFFF Casting Instructor Program (BOG) in recognition of those who have made significant contributions to the art of fly casting instruction.

 2005 Jim Green
Joan Wulff 
Lefty Kreh
Mel Krieger

  2006 Leon Chandler
2007 Al & Barbara Rohrer   2008 Bruce Richards
2009 Al Kyte   2010 Al Buhr
2011  Gary Borger
Macauley Lord
  2012 Floyd Franke Gordy Hill

2013

Dennis Grant

 

2014

Bob Jacklin

 

Mel Krieger Fly Casting Instructor Award - An award given by the Board of Governors (BOG) of the IFFF Casting Instructor Program in recognition of those who have made significant contributions to the IFFF Casting Instructor Certification Program, have dedicated themselves to flycasting instruction and have shared their knowledge with others.

2007

Joe Libeu

  2008 Tom White

2009

Floyd Franke

 

2012 

Denise Maxwell

2013

Don Simonson

 

 2014

Jim Valle
Chuck Easterling

Floyd Franke Award For Contributions to the CICP - An award given by the Casting Board of Governors (CBOG) to honor those who have made significant contributions to advance the Casting Instructors Certification Program (CICP) through either their long term involvement, commitment of personal time and effort, program development or extensive revitalization, or change leadership.











Jay Gammel Award for Fly Casting Instruction - An award given by the Casting Board of Governors (CBOG) to honor those who have made a lasting contribution to fly casting instruction in the form of written publications, instructional course materials, or electronic media.

2014
Soon Lee



         

Governors Mentoring Award - An award given by the Board of Governors of the IFFF Casting Instructor Program (BOG) in recognition of continued support of the Casting Instructor Certification Program through mentoring, teaching and inspiring students.

2010 

Kirk Eberhard

 

2011

Aaron Reimer

2013 Philip Maher    2014 Dwight Klemin

Governor's Pin - An award given by the Chairman of the Board of Governors to an IFFF Casting Instructor Program (BOG) in recognition of their service to the Casting Instructor Certification Program.

2011

Macauley Lord
Denise Maxwell


2012

Hutch Hutchinson
Carl McNeil
Jeff Wagner

2013
Dave Barron

2014 Richard Williams
 

If you know a member or business who has made a significant contribution to our sport and
meets the criteria please nominate them for the appropriate award.  Deadline for
nominations is April 1 of each year.

Questions may be directed to Herb Kettler, Awards Chairman.2000
Resources   |   Membership   |   Conservation   |   Casting   |   Tying   |   Councils   |   Store   |   Fly Fishing Fair   |   Events   |   About
Website by Jeff Reed
5237 U.S. Highway 89 South, Suite 11 Livingston, Montana 59047 406-222-9369    web@fedflyfishers.org